TARİHÇE

Dünden Bugüne Keresteciler…

Kerestecileri, Meslektaşlarının verimlerini artırmak ve üretim şartlarına uygun bir üretim ortamı hazırlamak olduğuna inanan Nazım ERCAN ve beraberindeki kurucular bu ihtiyaçtan hareketle, Ankara Keresteciler Esnafı olarak bir arada olmanın verdiği güç ve sinerji ile Türk sanayisinin önemli merkezlerinden birisi olma yolunda olan Keresteciler Sanayi Sitesini 23 Ocak 1992 tarihinde büyük uğraşlar vererek şehrin dışında Kazan ilçesi Saray Mahallesinde 3,5 milyon metrekarelik bir alanı satın alarak başlamışlardır.

P1040594

Kurucu Başkan Nazım ERCAN’ın kooperatif ilke ve prensiplerini uygulamaktaki disiplinli ve tavizsiz tavrı, inançlı ve azimli kişiliği ile zor ve meşakkatli bir proje olan Kerestecileri, imar plan ve projelerinin tamamlanıp inşaat ruhsatlarının çıkmasındansonra 18 Mayıs 1997 tarihinde bugünün önemli Sanayi Sitelerinden biri olan Kerestecilerin temeli atılmıştır.

Hedefine yorulmadan hızlı bir şekilde devam eden Keresteciler inşaatlarını kısa bir sürede tamamlamış ve 25 Temmuz 2004 tarihinde işyerlerinin kuraları çekilerek. İşyerlerinin tamamı işyerleri sahiplerine teslim etmiştir. 273 adet küçük ölçekli ( Tek katlı 420 m2 kapalı alanı bulunan ) 304 adet büyük ölçekli ( Tek katlı 840 m2 kapalı alanı bulunan ) 100 e yakın farklı m2lerde fabrika parseli bulunmaktadır. İnşaatların akabinde bölgenin yol, su, kanalizasyon yağmur suyu, elektrik ve doğalgaz gibi alt yapı çalışmaları da bitmiştir.

Yapılaşma çalışmalarının yanında Sanayi Sitemizin ihtiyaçlarına cevap verecek kamu ve özel sektörlere ait kurum ve kuruluşların hizmet verebilmelerini sağlamak amacıyla, Rekreasyon Alanı, Fuar Alanı, Spor Alanı, Sosyo Kültürel Tesisler Alanı, Mesleki ve Teknik Öğretim Tesisleri Alanı, Sağlık Alanı, Dini Tesis Alanı, ve çok sayıda Park Alanı Kooperatifimiz tarafından ilgili kuruluşlar için ayrılmıştır.

Ayrıca Sitemizin ihtiyacı doğrultusunda Siz Değerli Kooperatif Üyelerimizin katkılarıyla inşaası aşamasında Ankara’nın ikinci büyük Camii olan Keresteciler Camii inşaatının temeli 24 Kasım 2006 atılmış olup, 27 Mayıs 2011 tarihinde de açılışı yapılmıştır. Görkemi ve ihtişamı ile göz dolduran Camiimizi Ankara – İstanbul çevre yolundan gören vatandaşlar tarafından sık sık ziyarete gelinen Camiimiz Sanayimiz için güzel bir eser olmuştur.